Röportaj: Mehmet Bidav

Gitarda ve piyanoda ABD’li Chris Doyle, davulda Porto Rikolu Frank Rosaly, vokal ve perküsyonda Meral Polat’ın yer aldığı “Meral Polat Trio” adlı müzik grubuyla geçtiğimiz yıl Dersim’e gelip bir dizi mini konserler veren Meral Polat Pülümürlü ve kendini “Kürt Alevi” olarak tanıtıyor. Hollanda’da tiyatro yazarlığı ve oyunculuğu, sinema yanında birçok dilden müzik de üretiyor.

MA- Cümlenin Başladığı Yer: Hasan Sağlam MA- Cümlenin Başladığı Yer: Hasan Sağlam

Polat arayışını “kendi gerçekliğini arama ve yaşamı anlama çabası” olarak tanımlıyor. Kalıpları sorgulayarak yoluna devam ettiğini, her çalışmaya kendini ve kendi tarzını kattığını belirten Polat, “bir parçayı yaparken veya okurken benim için önemli olan şey senden ne çıktığıdır” diye ifade ediyor.

Babası Ali İhsan Polat’ın kendi yaşamının üzerindeki etkilerini anlatan Polat, babasının kendisine sevginin, başarmanın ve mutluluğun yolunu gösterdiğini söylüyor.

Kızının mutlu olmadığını düşünen Ali İhsan Polat’ın, kızı Meral Polat’la ilgilenmesi ve ‘seni ne mutlu eder’ sorusunu sorması, sonra da ‘denizkızı olabilirsin’ deyip destek sunması sonrasında bütün hayatı yeniden başlar; gittiği okulu bırakır ve tiyatro okumaya karar verir. 2004 yılında Amstredam Tiyatro okulundan mezun olur. “Pençeli Monologlar” tiyatro oyununda yer aldı ve 2008 yılında Hollandse Spoor filmindeki rolüyle Guido de Moor ödülünü aldı. Aralarında Kayzer&De Boer Advocaten, Lijn 32 ve Noord Zuid’in de bulunduğu onlarca  televizyon dizisi ve filmde rol aldı.

EZ Kİ ME: ‘Anadolu halkının modern bir yorumu’

Meral Polat’ın babasının anısına ve yine onun yazdığı bir şiirden adını alan ve Aralık 2022'de yayınlanan “Ez Ki Me” (ben kimim) albümü, aynı zamanda Meral Polat’ın kendine; kendi tarih ve kültürüne dönük yürüyüşünün de ifade ediyor.

De Volkskrant albüme dört yıldız verdi ve albümü "Anadolu halkının modern bir yorumu " olarak nitelendirdi. MixedWorldMusic, “Ez Ki Me”yi 2022'nin en iyi 10 albümü listesine dahil etti. MixedWorldMusic, 2022'nin başlarında Meral Polat Trio'nun Bimhuis'teki performansından sonra şunları yazmıştı:" Başarılı oyuncu aynı zamanda harika-harika sadece melankolinin tüm seviyelerine isabetli bir şekilde dokunmakla kalmayıp, aynı zamanda jilet gibi keskin bir netlikle tepki verebilen veya tam tersine bir fısıltı kadar yumuşak bir şekilde coşabilen şarkıcı. " (Wikipedia)