Fransa'nın başkenti Paris'te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi yakınlarında düzenlenen ve Kürtleri hedef alan silahlı ırkçı saldırıda hayatını kaybeden 3 kişinin kimlikleri belli oldu. Yaralanan 4 kişiden birinin ise durumunun ağır olduğu, yaşam savaşı verdiği öğrenildi.

Daha önce de ırkçı saldırılarda bulunduğu bilinen bir Fransız tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Evin adı ile bilinen Kürt Kadın Hareketi öncülerinden Emine Kara, sanatçı kimliği ile geniş bir hayran kitlesi bulunan Kürt Kültür Hareketi Üyesi Mir Perwer ile sıklıkla kültür merkezini ziyaret eden Abdurahman Kızıl katledildi. Öldürülenlerin üçünün de Kürt olması dikkat çekerken, saldırı Paris'te yaşayan Kürtlerin sert protestolarına neden oldu.

Güntaş ailesinden memleketlerine tarihi vefa örneği Güntaş ailesinden memleketlerine tarihi vefa örneği

GENÇ SANATÇI MİR PERWER KİMDİR

Mir Perwer adı ile tanınan halk sanatçısı Şirin Aydın, 3 yıldır Paris'te yaşıyordu. Muş Varto doğumlu Şirin Aydın evli ve 6 yaşında bir çocuk babasıydı. Paris'te çalışarak ailesini de yanına almaya çalışan Şirin Aydın diğer yandan 6 kız kardeşinin hayatına da destek olmaya çalışıyordu. Şirin Aydın, 7 çocuklu ailenin tek erkek evladıydı. 

mir650

Ahmet Kaya Kürt Kütür Merkezi'nde canlı müzik yapan Mir Perwer, kendini geliştirmeye çalışan genç bir halk sanatçısıydı. Olay günü müziğe ara veren Mir Perwer, çay içtiği sırada düzenlenen saldırı ile katledildi.

BEDENGİ ADLI BİR ALBÜMÜ BULUNUYOR

Türkülere gönül veren genç sanatçı Kürt radyolarının hemen hemen hiç kalmaması nedeni ile dijital ortamda sıklıkla canlı yayın yaparak adını duyurmuştu. Mir Perwer'in 'Bedengi' isimli bir de albümü bulunuyordu.  

PARİS'TE İSYAN: PROTESTOLAR SABAHA KADAR SÜRDÜ