Mahsun Gülhan/Şanlıurfa 

​​​​Şanlıurfa’da yaşayan vatandaşlar türkücü İbrahim Tatlıses’in Fakıbaba’ya yaptığı eleştirileri, "Herkes kendi işini yapmalı siyasetçi siyaset yapmalı sanatçı sanatını yapmalı” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Şanlıurfa eski belediye başkanı olan, daha sonra AKP’den milletvekili seçildikten sonra, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı da yapan Ahmet Eşref Fakıbaba, AKP milletvekilliği görevini sürdürdüğü sırada geçtiğimiz günlerde AKP’den ve milletvekilliğinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçmişti. Fakıbaba’nin İYİ Parti'ye geçmesiyle birlikte Şanlıurfa’daki siyasi dengeler bir anda değişmişti. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın İyİ Parti'ye geçmesinden hemen sonra kendisi de Şanlıurfalı olan türkücü İbrahim Tatlıses sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ahmet Eşref Fakıbaba'yı ima ederek paylaşımlar yapmış, gazetecilere Fakıbaba ile ilgili açıklamalar yaparak sert ifadeler kullanmıştı. Fakıbaba ise Tatlıses’in bu açıklama ve paylaşımlarına karşı Tatlıses’i ciddiye almadığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

"Türkücü İbrahim Tatlıses’in İYİ Partili Ahmet Eşref Fakıbaba hakkında sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, "Dışı kalaylı içi vayvaylı teneke Fako’nun gerçek yüzünü özellikle Urfa ve Türkiye kamuoyuna anlatacağım yarın bizi takip edin"  paylaşımlarda bulunmuştu. Tatlıses son olarak 3 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanlıurfa ziyareti sırasında yanında yer almış ziyaretine eşlik etmiş,   Cumhurbaşkanı'nın Şanlıurfa'da gençlerle buluşmasında birlikte türkü söylemişlerdi. Tatlıses’in Fakıbaba ile ilgili açıklama ve paylaşımlarından sonra yaşanan bu polemikler Şanlıurfa’da halkın tepkisini çekmiş birçok kesim Tatlıses’e tepki göstermişti.

IMG-20221212-WA0009

CHP Bingöl’de ikinci tur startı verdi CHP Bingöl’de ikinci tur startı verdi

Şanlıurfa’da Ahmet Eşref Fakıbaba’nın İYİ Parti'ye geçmesi ve siyasi dengelerin bir anda değişim göstermesinden sonra türkücü İbrahim Tatlıses’in AKP ve Cumhurbaşkanı lehine açıklamlar yaparak Fakıbaba’yı hedefine koymasından sonra bu durumu Şanlıurfa halkına sorduk. Halk ağırlıklı olarak Fakıbaba’dan yana tavır koyarken birçok kişi siyaseti siyasetçiler yapar sanatçı ise sanatını icra etmeli diyerek Tatlıses’e tepki gösterdiler.

Kentte esnaflık yapan Aziz Kayatay, “Ahmet Eşref Fakıbaba bir siyasetçidir. Kendisini halka mal etmiş dürüst bir siyaset anlayışı var. Diğeri ise sanatçı ve geçmişi çok temiz değil. Tatlıses hakkında bir sürü iddia var. O yüzden Tatlıses’i halk siyasette tercih etmez.”

IMG-20221212-WA0015


Tatlıses ile Fakıbaba’nın siyaset görüşüyle ilgili açıklamada bulunan emekli memur Fadile Öztutucu ise “Fakıbaba’nın eğitimi, kültürü, daha farklıdır. Tatlıses ise sanatçı ona saygı duyuyoruz. Sanatın yeri ayrı, siyasetin konuları ayrıdır. Sanatçı böyle şeyleri yönetemez. Herkes bulunduğu yeri bilsin.” 

IMG-20221212-WA0014

Yasin Fırat, “Fakıbaba Şanlıurfa siyasetinde etkili bir isimdir. Tatlıses işe şarkıcılığını güzel yapar. Urfa tanıtımını güzel yapıyor. Ama şahsen onun aday olmasını istemem.” 
Bedirhan Öztoprak; “ Her ikisi de Urfa çocuğudur. İkisinde güçleri çok farklı, gücü olan kazansın. Ben ikisinin el ele verip bu kentte değer katmasını istiyorum” 
Şanlıurfa’da daha önceden Fakıbaba’yla çalıştığını iddia eden Mehmet Ay, “Fakıbaba’yı belediyede denediğimiz için Urfa’ya 10 yıllık hizmeti iyi oldu. Fakıbaba çok iyiydi. Fakıbaba’yı devlet aldı, onu Ankara’daki iyi yere götürdü. Ancak orada kendini sıfırladı. Kendi kalitesini düşürdü.  Tatlıses ise yanar döner birisidir. Onun siyasette olmaması gerekiyor”

IMG-20221212-WA0016

Bir lokantada çalışan garson Mehmet Aslan ise “Bence Şanlıurfa siyaseti için Fakıbaba daha etkilidir. Bir sürü işsiz arkadaş vardı. Onları hepsini belediyeye aldı. Kent düzenlemesinde ve temizliğinde Fakıbaba’nın bayağı katkısı vardı. İbrahim Tatlıses'in sadece şarkılarıyla İstanbul’da katkıları var. Urfa’ya bir katkısı yoktur. “

Kentte üniversite öğrencisi olan Cihat Gül, “Ben bu iki isminde Şanlıurfa’ya bir katkısının olmadığını düşünüyorum. İkisi de siyasette yeterli olmadığını düşünüyorum.  Tatlıses’in zaten uzaktan yakından siyasetle alakası yoktur. Onun sesini seviyoruz. Siyaset adamı değildir. “

Kerim Kırbaçlı, “Siyasette Fakıbaba çok etkilidir. Bizim bildiğimiz Fakıbaba 20 yıldan fazladır siyasette olan biridir. Tatlıses'in ise biz doğduğumuzdan beridir sanatçı olduğunu biliyoruz. Bu konu tartışılmaya gereken bir konu değildir. Siyasetçi siyasetini yapacak, sanatçı da sanatını icra edecek."

Fakıbaba Urfa siyasetine yıllarca hizmet veren bir doktor olduğunu ifade eden Ömer Toprak, “Tatlıses sanatçıdır toplumun malıdır. Onun taraf tutmasını yadırgıyorum. Siyaset işini Fakıbaba yapsın.”