İddiaya göre Erdoğan ve Bahçeli seçim tarihini 30 Nisan'a almak konusunda ön uzlaşı sağladı.

Ankara kulislerinden alınan bilgiye göre AKP ve MHP'li kurmaylar çalışmalarını, seçim tarihinin '30 Nisan' olduğu varsayımı ile yapacak. 30 Nisan'ın uygun görülmesinin altında ise Ramazan Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ikinci tura denk geleceği düşünelen hac mevsiminin tarihleri yatıyor. 

Bu seçimlere de birlikte girme kararı alan Cumhur İttifakı'nda AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir araya gelerek seçim tarihini masaya yatırdı.

Görüşmede iki lider seçim takvimine göre 18 Haziran 2023 Pazar yapılacak seçimlerin 30 Nisan 2023'e alınması konusunda ön uzlaşı sağladı. Seçim çalışmalarını sürdüren AKP ve MHP kurmaylarına da 30 Nisan'ı gözönüne alarak çalışmaları direktifi verildi. 

BEŞTEPEDE'Kİ GÖRÜŞMEDEN YENİ BİR SEÇİM TARİHİ ÇIKTI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e dört yardımcı atandı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e dört yardımcı atandı

Beştepe'de gerşekleştirilen Erdoğan Bahçeli görüşmesi kulislere göre 'erken seçim' beklentisini karşıladı. AKP kaynakları ile görüşen DW Türkçe'nin haberine göre buluşmada seçim tarihlerine dair senaryolar ele alındı.  Erdoğan Bahçeli arasındaki görüşme, takibinde AKP yöneticilerive Meclis yönetiminde yer alan isimlerin katılımı ile 2 saat daha sürdü.

ERDOĞAN  VE BAHÇELİ 30 NİSAN ÖN UZLAŞI SAĞLADI 

Erdoğan, Bahçeli'nin seçim tarihi üzerinde görüştüğü toplantıda, Bahçeli'den de itiraz gelmediği belirtildi. İkilinin görüşmesinin ardından toplantıya parti kurmayların da alınarak ve seçim tarihinin 18 Haziran'dan 30 Nisan'a çekilebileceği bilgisi verildi.  

Alınan bilgilere göre üzerinde durulan 30 Nisan'da milletvekili genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun yapılması konuşulan senaryolar içinde en kuvvetli olanı...  İddiaya göre 30 Nisan'da seçimin ilk turu gerçekleşir ve ikinci tura kalınırsa, 14 Mayıs 2023 tarihinde ikinci tur seçimleri yapılacak.  Ankara'da yapılan kulislere göre, AKP kurmayları Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağına kesin gözü ile bakıyor.  

İLK TUR 18 HAZİRAN'DA YAPILIRSA İKİNCİ TUR HAC DÖNEMİNE DENK GELİYOR

Yeni bir seçim takvimi üzerinde çalışılmasının altında yatan neden olarak da bayram tatili ve hac mevsimi gösteriliyor. Ramazan Bayramı 20-23 Nisan tarihlerine denk geliyor ve 23 Nisan aynı zamanda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile çakışıyor. Bu nedenlerle Erdoğan ve Bahçeli'nin seçim tarihi için 30 Nisan üzerinde durduğu söyleniyor.

18 Haziran'daki seçimin öne çekilmesinin ikinci bir nedeni ise hac mevsimi. 18 Haziran'da seçimin ilk turu yapılması halinde ikinci tura kalacağına kesin gözü ile bakıldığından ikinci tur seçim tarihi 2 Temmuz'a yani hac dönemine denk geliyor.