Serhat Ozan Yıldırım/Dersim

Dersim, Munzur Milli Parkı, derin vadileri, zengin akarsu kaynakları, endemik bitki örtüsü ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yaban hayvanı çeşitliliğiyle her mevsim bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekiyor. El değmemiş doğal güzellikleriyle bölgenin turizm alanlarının başında gelen kent, son yılların en sıcak yazlarından birini yaşıyor. Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği Dersim’de hafta sonunun da etkisiyle gerek kent sakinleri gerekse de yurt içi ve yurtdışından tatil için gelenler, kar sularıyla beslendiği için soğuk suya ve doğal kuma sahip Munzur ve Pülümür Çayı kıyısında doğayla iç içe olan doğal plajları doldurdu. 

Özellikle Almanya, Fransa, İngiltere ve kente komşu olan Elazığ, Erzincan, Diyarbakır illerinden kente akın eden kadın, çocuk, genç yaşlı yüzlerce kişi, meşe ağaçları ile dağların arasında süzülen berrak Munzur Çayı’nda serinlemenin keyfini çıkarırken. Bazıları da tehlikeye aldırış etmeden yüksekten buz gibi suya atladı. Kimileri de şezlonglarda güneşlenerek bronzlaşmak istedi. Munzur ve Pülümür Çayı kıyısındaki plajların tatil yerlerini aratmadığını söyleyen vatandaşlar, herkesin bu güzellikleri görmesini görürken de temiz tutulması gerektiğini dile getirdi.

Mehmet Ağar'a beraat gerekçesi açıklandı: Masumiyet karinesi Mehmet Ağar'a beraat gerekçesi açıklandı: Masumiyet karinesi

Sıcak havanın etkisini artırarak devam edeceği beklenen kentte, uzmanlar özellikle saat 10.00 ile 15.00 arasında dışarı çıkılmaması gerektiği konusunda sık sık uyarılarda bulunurken Tunceli Valiliği de boğulma vakalarına karşın vatandaşları uyardı. Valilik konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ Boğulma Tehlikesine Karşı Dikkatli Olalım. Ovacık ve Pülümür Çaylarımızın debilerinin yüksek olması ve akıntı hızının fazla olması; boğulma vakalarının sık yaşanmasına sebep olmaktadır. Vatandaşlarımızın boğulma vakalarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Tatilini geçirmek için Fransa’dan gelen Fatma Piya Yoltay, “Fransa’dan geliyorum. Antalya, Marmaris ve Muğla yerine burayı tercih ettim. Burası benim güzel memleketim burayı çok seviyorum. Munzur suyu çok temiz ve buz gibi insan yaz aylarında üşüyor resmen. Doğası havası temiz. O yüzden her yıl yaz aylarında geliyorum” dedi.

Erzincan’dan gelen Ümit Çılgın, Ege ve Akdeniz yerine Dersim’i tercih ettiğini belirterek,” Her yıl Marmaris, Antalya ve Bodrum’da tatil yapıyorduk ama bu yıl Dersim'i tercih ettik. Suyu buz gibi ve insanı dinç tutuyor. Şuan sıcaklık 40 dereci gösteriyor ama suya bir kere girip çıkıyorsun insanı eksi derecelere kadar düşürüyor sanki” şeklinde konuştu.