Mantar toplamaya giden iki vatandaş bulundu Mantar toplamaya giden iki vatandaş bulundu

Alican YILDIRIM/İSTANBUL

14 Mayıs seçimlerinde Sinan Oğan’ı aday gösteren ATA İttifakı, ikinci turda desteklenecek aday konusunda görüş ayrılığına düştü ve ittifak dağıldı. Bu dağılmanın ardından her iki taraflada görüşmeler gerçekleştiren Oğan, görüşmelerin ardından yaptığı karar açıklamasında, seçimlerin Türk milliyetçiliği ve Atatürkçülüğü ülkenin gündemine taşıdıklarını vurgulayarak, HDP üzerinden oluşturulan kilit parti durumunu bozduklarını ve Türk milliyetçilerini kilit bir güç haline getirdiklerini ifade etti. Ayrıca, ikinci tura kalan adayların ATA İttifakı'nın söylemlerine sarıldıklarını ve milliyetçi seçmen kitlesinin güçlü bir şekilde görünmesine katkı sağladıklarını belirtti. Terör örgütleriyle mücadeledeki tavrının siyasetin ana akımında yer bulmasını sağladıklarını da dile getirdi.

Öte yandan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın ise destek kararını henüz açıklamadığı bildirildi. Özdağ'ın Erdoğan'a açık destek vermesinin beklenmediği ve seçmenini serbest bırakabileceği ya da Kılıçdaroğlu'na işaret edebileceği yorumları yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Sinan Oğan'ın terörle mücadele ve Türk dünyasıyla ilişkiler gibi konulardaki net tavrını bildiğini ifade ederek, bu konularda en küçük bir tavizlerinin olmadığını vurguladı.

Böylelikle, ikinci tur seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyecek olan Sinan Oğan, ATA İttifakı'nın adayları arasında yer alan Adalet Partisi (AP) Genel Başkanı Vecdet Öz ve Milet İttifakı'nın adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı bir duruş sergilemiş oldu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın destek kararını saat bugün 13:00'da açıklaması bekleniyor. Basın açıklamasında Kılıçdaroğlu'nun olacağına dair güçlü iddialarda yer almakta.