Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, 29 yıl önce Sivas Katliamı'nda hayatını kaybedenleri anmak için bir araya geldi. Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan grup, "Sivas Katliamı'nı unutmadık, unutturmayacağız" mesajı verdi. Anma sanatçı Erdal ile Mercan Erzincan çiftinin müzik dinletisiyle sona erdi.

SERHAT OZAN YILDIRIM / ORHAN KURUL

Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne katılanların konakladığı Sivas Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 2 Temmuz 1993’te 33 aydının katledilişinin 29. yılında Dersim'de anma programı düzenlendi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu Sivas'ta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını ve o günkü gazete küpürlerini Seyit Rıza Meydanı’na astı. Daha sonra platformun çağrısıyla toplanan grup, basın açıklaması gerçekleştirdi. Katılanlar adına açıklamayı Pir Sultan Abdal Derneği Dersim Şube Başkanı Ali Ekber Kaya okudu. "Sivas Katliamı'nı unutmadık, unutmayacağız" mesajı verilen açıklamada, "Bizler, Demokrasi Platformu Bileşenleri olarak, 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşadığımız katliamı lanetliyoruz. Gericiliğin ülkemizde gerçekleştirdiği en büyük katliamlardan birisi olan 2 Temmuz Sivas Katliamı'nda katledilen, aralarında çok değerli aydın ve sanatçının da bulunduğu yurttaşlarımızı saygı ile anıyoruz. Kimsenin düşünceleri, inançları ve yaşam tarzları nedeniyle katledilmediği aydınlık bir Türkiye için mücadele kararlılığımızı bir kez daha dile getiriyoruz" denildi.

Çağrı merkezi çalışanları anlattı: Sömürü düzeni var Çağrı merkezi çalışanları anlattı: Sömürü düzeni var


Akşam saatlerinde anma programı Erdal ile Mercan Erzincan çiftinin  Mameki Parkı'nda verdiği müzik dinletisiyle son buldu.