Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM 

Bayram tatilini fırsat bilerek Diyarbakır’dan Ovacık ilçesinde ki Munzur Gözeleri’ni görmek isteyen Mehmetcan Demiral (22), Baran Aslantaş (22) ve Azad Demiral’ın (21) içinde bulunduğu otomobil, üç gün önce Tunceli- Ovacık kara yolunun 40’ıncı kilometresindeki Aşağı Torunoba mevkisinde sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu Munzur Çayı’na uçtu. 

Ovacık karayolunda özel bir otomobilin Munzur Çayı’na düşmesi sonucu kaybolan 3 genç, AFAD, AFAD gönüllüsü, UMKE, Diyarbakır ile Tunceli Jandarma Su Altı Arama Kurtarma Timi, Munzur Arama Kurtarma (MUDAK), Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Su Altı Amirliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Belediye İtfaiye, ANDA Arama Kurtarma, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi, Milli Eğitim Arama ve Kurtarma, Gençlik Spor Müdürlüğü ve farklı kurumlardan oluşan 1000 kişilik ekiple aranıyor. Skorsky tipi helikopter ve Jandarma ile Emniyet’e ait 15 drone da havadan destek veriyor.

IMG_20230423_093340

MUNZUR SON 40 YILIN EN YÜKSEK DEBİSİNE ULAŞTI

Debisi çok yüksek olduğu için her yıl birçok kişinin boğulup hayatını kaybettiği Munzur Nehri DSİ Bölge Müdürlüğü verilerine göre debisi 193 metreküp kadar ulaştı. Munzur Vadisi Milli Parkı içinde akan Munzur Nehri su seviyesi 1983 yılından bu yana yani son 40 yılın en üst seviyesine kadar çıktı. 

Ayrıca, yapılan ölçümlerde Munzur çayının sıcaklığının 7 derece olduğu da öğrenildi.

15 AYRI BÖLGEYE AYRILDI

İstanbul’da 6. Kürt Böreği Festivali Düzenlendi İstanbul’da 6. Kürt Böreği Festivali Düzenlendi

Tunceli Valiliği kordonesinde arama çalışmaları zorluklara rağmen devam ederken otomobilin suya düştüğü bölgeden Uzun Çayır Baraj gölüne kadar toplamda 60 kilometrelik alan 15 bölgeye ayrıldı ve ekipler bölgelere dağıtıldı. Debisi yüksek ve görüş mesafesi olmayan Munzur’da, ekipler su kenarında keşif yaparken, dronlarda havadan keşif yapıyor. Uzunçayır Baraj Gölü kısmında ise 6 botla su üzerinde tarama yapılıyor. 

Şu ana kadar yapılan aramalarda sadece 3 gence ait bir mont, araçlarına da ait tampon ve jant Munzur Çayı’nda bulundu.