Son dönemde artan akaryakıt giderleri taksicileri oldukça zorluyor. Özellikle yevmiyeli çalışan taksi şoförleri yakıt giderlerinin artması nedeniyle oldukça dertli. Bir taksici, "Yat, kalk zam. Böyle bir şey olur mu?" diyerek tepki gösterdi.

Haber-Kamera: Gündoğan Çağ

Geçtiğimiz yıl bu dönem 7 lira 60  kuruş olan benzinin litre fiyatı şu an 23 lira 26 kuruştan satılıyor. Motorinin litresi aynı dönemde 6 lira 69 kuruştan 22 lira 48 kuruşa çıkarken LPG ise 1 yılda 3 lira 96 kuruştan 11 lira 56 kuruşa çıktı. Esnaf ve sanatkar odasına kayıtlı 96 taksinin bulunduğu kentte gece gündüz demeden direksiyon sallayarak evlerine bir parça ekmek götürmenin peşinde olan taksiciler, zamlar nedeniyle sıkıntılı bir süreç geçiriyor. 

SES Dersim'den Yurt'a cevap: ‘Siz devlet değilsiniz, üyelerimiz gibi devlet memurusunuz’ SES Dersim'den Yurt'a cevap: ‘Siz devlet değilsiniz, üyelerimiz gibi devlet memurusunuz’


Tunceli taksici esnafı işlerin eskisi gibi olmadığını, geçim sıkıntısı çektiklerini, kazançların çoğunun masraflara gittiğini, böyle giderse kontak kapatmaya kadar gideceklerini kaydettiler.
Taksicilerden Ali Kartal Munzur Press'e yaptığı açıklamada, “Dışardan bakıldığı gibi değil, artan maliyetler ve ekonomik kriz esnafı çok etkiledi. Geçen sene litresi 6.5 olan mazot bu sene 23 lira, zaten ilimizin nüfus oranı belli, artık bu şekilde idare etmeye çalışıyoruz" dedi. 
Munzur Taksi durağı çalışanı Zafer Baysan ise "Dışardan taksicilerin çok kazandığını söylüyorlar, halbuki öyle bir durum söz konusu değil." Akaryakıt fiyatlarının, vergilerin, araç sigorta muayene ücretlerinin yüksek olduğunu belirten Baysan, "İlimizin sanayisi araç bakımlarımıza da yetmiyor bu yüzden il dışına çıkmak zorunda kalıyoruz. Şu anda kazanamıyoruz, aldığımız da yeme içme ve araç bakımlarına gidiyor" dedi.