HABER MERKEZİ - Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi ‘Dîsa jin, dîsa jiyan’ ve ‘Buradayız, kadınlarla değiştireceğiz’ sloganlarıyla Kadın beyannamesini açıkladı. Etkinliğe Eş Genel Başkan Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran çok sayıda milletvekili ve kadın kurumu katılım sağladı.

20230402_153924

Etkinliğin açılışında konuşan Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan şöyle konuştu:

Mücadeleyi bugünlere getirmenin gururunu ve heyecanını yaşıyoruz

"Önümüzdeki yüzyılı yeni bir anlayış, yeni bir yaşamla karşılamak üzere çıktığımız yolda kadın seçim beyannamesini açıklamak üzere bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Uzun yıllar önce kadınlar olarak koyulduğumuz yolu bu zamanlara getirmenin, bu güçlü noktaya ulaştırmanın sonsuz gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Bu güçlü ruh ve birliktelikle bugün bu noktada olmamızı sağlayan, çok renkten, çok dilden, çok inançtan kadını aynı saflarda buluşturan kıran kırana bir kadın mücadelesi tarihi vardır. Kadınların umudu her daim diri tutan bir inanç vardır, kararlı duruşu vardır. Her türlü zorluğa ve engellemeye rağmen yaşamını, emeğini hiç tereddüt etmeden cömertçe bu mücadeleye katan tarihin yürekli cesur kadınları vardır."

Kadınlar olarak 3’üncü Yolda birleşiyoruz, yeni bir başlangıç yapıyoruz

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e verildi Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Genel Yayın Yönetmenimiz Ferit Demir’e verildi

"Her zaman olduğu gibi bu seçimlere de eşit temsiliyet vaadinden fazlası ile eşit temsiliyet ile giriyoruz. Önümüzdeki dönemde siyasette en güçlü şekilde yerimizi alacak, tarihsel rolümüzü oynayacağız. Kadınlar olarak 3. Yol'da birleşiyoruz. 3. Yol'da yeni bir başlangıç, yeni bir yüzyıl diyoruz. Bu yol, bu güç, bu irade; Yeşil Sol'da, Emek ve Özgürlük İttifakımızla, kadın ittifakımızla mücadelemizi zafere ulaştıracaktır. Bu nedenle her zaman olduğundan çok daha fazla kararlılık ve azimle büyük yürüyüşümüzü devam ettirme zamanıdır." dedi. 

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın konuşmasında:

Bütün kadınları Yeşil Sol Parti’de birleşmeye davet ediyoruz

"Cumhuriyet ikinci yüzyılın eşiğindeyiz, dünya ve ülke en az yüzyıl önceki kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya. Göç, erkek egemen kapitalist sistemin hoyrat sömürü çarkı ve kadın düşmanı politikaları, ekolojik yıkım, dünyanın her köşesinde sürmekte olan savaşlar ve bu süreçte bölgemizde ortaya çıkan baskı ve zulüm politikaları her geçen gün artıyor. İktidarın yönetebilmek için baskı ve şiddetten başka hiçbir şey elinde yok, belli ki olmayacak. İşte bu eşikte kadınların demokratik ve özgür geleceği için varız." 

"Seçeneksiz değiliz, özgürlük kadınlarla geliyor, demokratik bir yaşam için Yeşil Sol Parti'de hepimiz birlikte varız. İnanıyoruz, kararlıyız, geliyoruz, değiştiriyoruz. Şimdi kadınların özgürlük zamanı. Buradayız, kadınlarla değiştireceğiz! Bu uzun mücadelede birçok şeyde birçok şey sergiledik, kadın mücadelesi yolumuz, jin jiyan azadî rehberimiz olsun." dedi.