Şenol Balı/Van

Van’da ŞanoWan tarafından düzenlenen ve 23 Eylül’de startı verilen 3’üncü Tiyatro Festivali devam ediyor. "Ew roj wê hile, ew bihar wê bê (O gün doğacak, o bahar gelecek)" şiarıyla halaylar ve dengbêj dinletisi eşliğinde başlayan festival kapsamında ikisi Türkçe, sekizi Kürtçe olmak üzere on tiyatro oyunu tiyatro severlerle buluşacak. Bazı oyunların birden fazla kez sahneleneceği festival 30 Eylül’e kadar devam edecek.

Festival programı

Şimdiye kadar yoğun bir ilginin gösterildiği festivalin dördüncü gününde (26 Eylül) ‘’Tu ne gara yî" ve "Buka leki" isimli oyunlar sahnelendi. Teatre Yekta Hevî tarafından sahnelenen “Tu ne gara yî” isimli oyun, siyasi ve askeri politikaların iç yüzüne odaklanıyor. Oyun, seyircilerden büyük beğeni topladı.

Demirtaş'tan idam sözlerine yanıt Demirtaş'tan idam sözlerine yanıt

Yarın (27 Eylül) Diyarbakır’da tiyatral çalışmalarını sürdüren Hinek Henek isimli tiyatro grubunun yer alacağı festival, sonraki günlerde ‘’Dek û Dolaben Scapen", ‘’Tenê Ez’’ ve ‘’Hay Lo Dîsa Tevli Hev Bû’’ isimli oyunlarla devam edecek. Öte yandan festival kapsamında şu ana kadar gösterilen oyunlar için salonların tam kapasite dolduğu bilgisi paylaşıldı.

Jina Amini’ye adanmıştı

Merkez İpekyolu ilçesinde bulunan Aydınperihanoğlu AVM’de bulunan ŞanoWan Tiyatro Salonu’nda devam eden festival, İran’da saçı görünüyor gerekçesiyle ‘ahlak polisleri’ tarafından gözaltına alınan ve işkence sonucu katledilen Jina Amini’ye adandı. Salonun girişine de Amini’nin çizilen resim panosu bırakıldı.

2017 yılından bu yana Tiyatro Mencel tarafından kentte düzenlenen festivale, pandemi nedeniyle iki yıl ara verilmişti. Bu yıl ise Tiyatro Mencel, isim değişikliğine giderek, çalışmalarını ŞanoWan olarak sürdürme kararı almıştı.

Festival Jina Amini'ye adandı

Aslan: Oyunlara ilgi oldukça yüksek

Tiyatro oyuncusu Ferhat Aslan, süren festivale ilişkin şu açıklamalarda bulundu; ‘’Uzun bir dönemdir ŞanoWan’ın 3. Tiyatro festivali için hazırlıklarımız sürüyordu. Şanowan , öncesinden Tiyatro Mencel olarak biliniyordu. İsmini değiştirme gereği duyduk ve Şanowan şeklinde değiştirdik. Festivalimizi de bu isimle düzenledik."

Festival boyunca on oyunun sahneleneceğini belirten Aslan, bazı oyunların birden fazla seansla sahne alacağı bilgisine yer verdi. Aslan, şu sözlerle devam etti; ‘’Festival kapsamında birbirinden farklı oyunlar var. Çoğunluğu Kürtçe oyunlardan oluşuyor. Tiyatro oyunlarına olan ilgi de oldukça yüksek. Her oyun ayrı bir ilgiyle izlendi."

Ferhat Aslan- Tiyatro oyuncusu