Fırat BULUT/DİYARBAKIR

Bu yıl Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere adanan Newroz kutlamalarının finali Diyarbakır’da yapıldı. 

Binlerce yıldır halkların 'diriliş ve yeniden doğuşun' sembolü olarak kutladığı Newroz bayramı 7’den 70’e on binlerin katılımı ile kutlandı. 

Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce kişi Newroz’un kutlanacağı Bağlar’daki Newroz Parkı’na akın etti. 

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Newroz’da alana girenler iki farklı noktada aranarak içeri alındı. 

Arama noktalarında çakmak, kalem, makyaj gibi malzemelerin alana sokulmasına izin verilmezken, yöresel kıyafet giyen onlarca genç sabah saatlerinde göz altına alındı. 

“Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen kutlamada siyahlara bürünen dev sahneye “Bila serê gelê me sax be” (Halkımızın başı sağolsun) yazıldı. 

Ayrıca Newroz alanına 2017 Newroz’unda polis kurşunuyla öldürülen Kemal Kurkut’un posteri ve İran rejim güçleri tarafından katledilen Jina Emini’nin posteri asıldı. 

Saat 10.00’da tertip komitesinin konuşmasıyla başlayan Newroz kutlamasına çok sayıda siyasetçi de katıldı.

Duygusal parçaların çalındığı Newroz’da Mikail Aslan, Aryen Kom ve Şerzad sahne aldı. 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından Newroz sahnesi tel örgülerle abluka altına alınırken sahne önüne yüzlerce polis konuşlandırıldı. 

Newroz’a, Diyarbakırlıların yanı sıra çevre illerden ve yurtdışından katılanlar da oldu. Alandaki Nijeryalı grup gençlerin ve kadınların büyük ilgisini çekti. 

Sabah saatlerinden itibaren genç, yaşlı, kadın, çocuk binlerce kişi Newroz alanına akın etti. Yöresel kıyafetler ve flamalarla renk cümbüşüne dönen Newroz alanında gençler öbekler oluşturarak halaylar çekildi. 

Yapılan konuşmalar ve müzik dinletisinin ardından saat 15.30 sularında Newroz programı sona erdi. 

2023 Newroz’u Maraş merkezli depremlerin gölgesinde kutlansa da on binlerce kişi alanı doldurdu.