Şenol BALI/VAN 

Yeşil Sol Parti, 14 Mayıs seçim çalışmaları kapsamında Van merkezdeki Musa Anter Parkı'nda "Buradayız, kadınlarla değiştireceğiz" sloganıyla kadın mitingi düzenledi.Mitinge HDP eş genel başkanı Pervin Buldan, HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş , HDP,DBP ve Yeşil Sol Parti’nin il eş başkanları ve sözcüleri , Yeşil Sol Parti Van kadın milletvekili adayları ve  yöresel kıyafetleri  ile binlerce kadın katıldı.

Mitingde Yeşil Sol Parti İl Eş Sözcüsü Gönül Uzunay, HDP eş genel başkanı Pervin Buldan ve  Başak Demirtaş birer konuşma yaptı. Munzur Press’e konuşan Yeşil Sol’un Van’daki kadın adayları, iddialı olduklarını ve Mayıs’ta kentteki vekillerin tamamını alarak yarıştan ayrılacaklarını ifade etti.

Sayyiğit: Kentteki hava 7  Haziran’ı aşıyor

İlk olarak konuşan Gülcan Kaçmaz Sayyiğit,   2 yılı aşkın bir süredir seçim hazırlıklarını yaptıklarını söyledi. 7 Haziran 2015 yılındaki seçimlerde HDP’nin kentte aldığı oy oranını hatırlatan Sayyiğit, “ Teknik boyutuyla çalışmalarımızı uzun süredir tamamladık. Yaklaşık iki ay önce de kadın özgün çalışmalarımızı hayata geçirdik. Devamında genel çalışmalara başladık. Şu an Genişleme Komisyonu ile beraber çalışmalar yürütüyoruz. Bugün de miting düzenledik. Her seçimi kendi koşullarında değerlendirmek lazım. Bu havanın 7 Haziran seçimlerdeki havayı aşan bir durumda olduğunun farkındayız. O yüzden Van’da amasız fakatsız 8-0 yapacağımız inancıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Alandaki coşku da bunu gösteriyor. Mücadelenin öznesi haline gelen kadınların öncülüğünde düzenlenen bir miting. Biz kadınlar, bu iktidarı devireceğiz ve buna yeminliyiz. “ ifadelerine yer verdi.

IMG_20230428_171637_745

Gülcan Kaçmaz Sayyiğit- Yeşil Sol Van milletvekili adayı

Varlı: Hedefimiz belli , 8 vekil alacağız

Bir diğer aday Gülderen Varlı da seçimler yarışını  ezici üstünlükle tamamlayacaklarını dile getirdi. Varlı, şu sözlere yer verdi:  “ Uzun zamandır alanlarda en çok kadınlar var. Mahallelerde, evlerde, sokakta her yerdeler. 21 yıldır hem gençlik üzerinde hem de kadın üzerinde büyük zulüm yapıldı. Kadınlar, katledildi ve evlere sıkıştırıldı. Bu yüzden en büyük coşkuyu da kadınlar gösteriyor. Bugün de iktidarın gitmesi için ellerinden geleni en çok yapanlar yine kadınlar. Çalışmalarımızda veya ziyaretlerimizde gittiğimiz kadınlar bizlere büyük destek veriyor. Hedefimiz belli , 8- 0 götüreceğiz. 4 kadın ve 4 erkekle beraber meclise gideceğiz. Kentteki hava da bunu gösteriyor. Çünkü bu iktidarın hem kentte, hem Kürdistan’a hem de Türkiye’ye uygulamadığı şiddet kalmadı. Bu yüzden onlar gidecek, halk burada kalacak. “

IMG_20230428_171658_596

Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı

Gülderen Varlı-  Yeşil Sol Van milletvekili adayı

Kiye: Kadınların kazanımları elinden alındı

Son olarak konuşan Havin Kiye ise kadınların kazanımlarının elinden aldığını ve eve sıkıştırılmak istendiğini vurguladı. Kadınların tüm renkleriyle yaşam alanlarında olmak istediklerini sözlerine ekleyen  Kiye, “Kadın mitingi düzenledik ama halkın tamamı burada. Çünkü kadın , genç, erkek fark etmiyor. Toplumun tüm dinamikleriyle buradayız. Şu an büyük bir coşku var. Bu da 14 Mayıs’taki sonuçları şimdiden gösteriyor. Bu süreci, büyük bir başarı ile tamamlayacağız. 14 Mayıs’ta  8 de 8 yapacağımız kesin. Görünen çoşku,güç ve kuvvet bunu gösteriyor. Yaklaşık yüz yıldır Kürtler üzerinde bir zulüm var. Son 21 yıldır da kadın ve erkekleri katleden faşist bir AKP-MHP iktidarı var. Kadınların birçok kazanımı elinden alındı. Ancak kadınlar, yaşamlarını özgürce sürdürmek istiyor. Çalışmak, ekonomik özgürlüğü sağlamak istiyorlar. Ama maalesef kadınlar evlere sıkıştırıldı, kadınlar bunu istemiyor. Bütün renkleri ve talepleri ile yaşamın her alanında olmak istiyorlar.“ şeklinde konuştu.

IMG_20230428_171718_113

Havin Kiye - Yeşil Sol Van milletvekili adayı