Orhan KURUL/Dersim

Erzincan’ın İliç ilçesi Çöpler Köyü'ndeki Anagold Madencilik ve Çalık Holding'in ortağı olduğu altın madeninde kullanılan siyanür borusunun patlaması sonucu siyanür, sülfürik asit ve çok sayıda zehirli kimyasal maddenin sızdığını bakanlık da kabul etmişti. Duruma dair çok sayıda çevre örgütü, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti de değerlendirmelerde bulunmuş ve maden ocağının kapatılmasını istemişti. Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik de avukatı Ümit Altaş aracılığıyla İliç Savcılığı'na başvuruda bulunarak şirket faaliyetlerinin kalıcı bir şekilde tamamen durdurulmasını talep etti.

‘BÜYÜK FELAKETLERE YOL AÇACAĞI KONUSUNDA MUTABAKAT VAR’

İliç’te, altın madeni sahasında yaşanan siyanür sızıntısına ilişkin birçok açıklamanın yapıldığını ve yapılan açıklamaların hemen hepsinde siyanürün ölümcül hastalıklara sebebiyet verdiğinin belirtildiğini hatırlatan Altaş “İlçede yaşayanların, siyanürün nehre karışmasının bir ilk olmadığı, daha önce de yaşandığına dair ifadeleri ve uzmanların buharlaşma yoluyla siyanürün yayıldığı ifadeleri de endişeleri arttırdı. Özellikle altın madenin hemen nehrin kenarında ve aktif fay hattı üzerinde kurulmasının da çok daha büyük felaketlere yol açacağı konusunda genel bir mutabakat var” değerlendirmesinde bulundu.

‘KARŞI DURUŞ GELİŞTİRİLEMEDİ’

Erzincan’da altın arama faaliyetine ve bunun insan yaşamındaki olumsuz etkilerine ilişkin bugüne kadar ortak bir mutabakatın, yaklaşımın ve karşı duruşun sergilenemediğini eleştiren Altaş, “Elbette bunda altın arayan şirketin sermaye gücünün ve kurmuş olduğu ilişkinlerin de baskılayıcı etkisi var.” dedi.

Yıllarca izini sürdü ve doğal ortamında görüntülemeyi başardı  Yıllarca izini sürdü ve doğal ortamında görüntülemeyi başardı 

‘ÖNEMLİ OLAN YAŞAMIMIZA SAHİP ÇIKMAK’

Önemli olanın; bir kişiyi, şirketi suçlamak olmadığını asıl önemli olanın Erzincanlıların geleceklerine,  yaşamlarına sahip çıkmak olduğu vurgusunu yapan Altaş, “Birileri daha fazla para kazanacak, birileri o para kazananlar üzerinden makam ve mevki sahibi olacak diye kurban edeceğimiz ne bir yaşamımız ne bir buğday tanemiz vardır.” diye konuştu.

‘BAĞIMSIZ UZMAN KİŞİLER TARAFINDAN DENETLENMELİ’

Şirketin ve idari sorumluların Erzincan halkına gerçeği anlatma yükümlülüğünün olduğuna değinen Altaş, hızlıca yapılması gerekenlere dair de şunları söyledi: “Altın arama sahaları bir an önce içinde devlet yapılanması dışındaki temsilcilerin ve bağımsız uzman bilirkişilerin olduğu kişiler tarafından denetlenmeli, bu sahalarda tüm faaliyetler bir an önce durdurulmalı ve Erzincan halkına gerçekler açıklanmalıdır. Ayrıca bugüne kadar tüm canlıların zehirlenmesinde sorumluluğu, ihmali bulunan herkes araştırılmalı ve cezalandırılmalıdır, şirket faaliyetleri kalıcı bir şekilde tamamen durdurulmalıdır.” 

‘GELECEĞİMİZE, YAŞAMAMIZA, TOPRAĞIMIZA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM’

Bu taleplerle cuma günü (1 Temmuz) günü Erzincan Ziraat Odası adına İliç Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Altaş, Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik’e, verdiği yetkinin ve aldığı sorumluluğun önemine vurgu yaptı. Altaş devamla şunları söyledi: “Bugüne kadar bu konunun gündemde kalmasına açtıkları davalar ve yaptıkları açıklamalarla emek vermiş yurttaşları, kurumları ve siyasi parti temsilcilerine de unutmayalım. Onlar olmasa bugün bunları konuşmuyor olurduk. Geleceğimize, yaşamamıza, toprağımıza hep birlikte sahip çıkalım”